İndirimli Orana Tabi İşlemlerde İade Talebi Uygulaması
İndirimli Orana Tabi İşlemlerde İade Talebi Uygulaması
Ocak 19, 2023
Tevkifat Oranları
Mayıs 15, 2023

Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Statüsü Alan Şirketlerin Teşvikleri

Şubat 15, 2023

Bu yazının okuma süresi yaklaşık 2 dakikadır.

Günümüzde Türkiye’nin dijital dönüşümünü hızlandırmak ve ülkemizi çağdaş teknolojiye uyumlu bir ekonomiye taşımak amacıyla Ar-Ge ve Tasarım Merkezi statüsü kazanan şirketlerin teşvik kazanımlarından yararlanmaları gündeme gelmektedir.

Bu kapsamda, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi statüsü kazanan şirketlerin teşvik kazanımlarının özeti şu şekildedir:

1- Vergi İndirimi: Merkezler, üç yıllık bir dönem içinde yatırımlara ilişkin gelir vergisi indirimleri ve beyannamelerden kaynaklanan vergi ile indirimlerden yararlanabileceklerdir.

2- Kredi Desteği: Merkezler, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası ve Halk Bankası tarafından sağlanan faiz destekli kredilerden yararlanabileceklerdir.

3- Teşvik Desteği: Merkezler, Türkiye İş Bankası ve Ziraat Bankası tarafından sağlanan teşvik desteklerinden, özellikle üç yıllık bir dönem içinde istihdam üzerinden sağlanan teşvik desteklerinden yararlanabileceklerdir.

4- Hibe Desteği: Merkezler, KOSGEB tarafından sağlanan hibe desteklerinden yararlanabileceklerdir.

5- Ekipman Desteği: Merkezler, İstanbul Teknoloji Geliştirme Bölgesi tarafından sağlanan ekipman desteklerinden yararlanabileceklerdir.

6- Stratejik Danışmanlık Desteği: Merkezler, Türkiye İş Kurumu tarafından sağlanan stratejik danışmanlık desteklerinden yararlanabileceklerdir.

Böylelikle Ar-Ge ve Tasarım Merkezi statüsü kazanan şirketler, ülkemizi dijital dönüşüme uyumlu bir ekonomiye taşınır. Özellikle vergi indirimleri, faiz destekli kredi, teşvik destekleri ve hibe destekleri gibi teşvik kazanımlarından yararlanarak hızla Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerini geliştirmekte ve ülkemizin dijital dönüşüme uyumlu bir ekonomiye taşınmasına katkı sağlamaktadır.

Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Olan Şirketlerin Teşvikleri

    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?