Bilançolarınızı Yeniden Yapılandırabileceğiniz Yeniden Değerleme Uygulamaları
Yeniden Değerleme Uygulamaları
Kasım 11, 2022
Yemek Yardımında SGK İstisnası 51 TL Oldu!
Yemek Yardımında SGK İstisnası 51 TL Oldu!
Kasım 24, 2022

Kıdem Tazminatı Kazanma Şartları ve Hesaplaması

Kasım 14, 2022

Bu yazının okuma süresi yaklaşık 2 dakikadır.

Kıdem Tazminatı Hak Kazanma, İşçilerin en önemli haklarından biri olan, gereken şartların sağlanması durumunda ödenen tazminat kıdem tazminatıdır. Kıdem için en önemli şart, çalışanın işverene bağlı en az 1 yıl çalışmış olması ve iş akdinin kıdem tazminatını hak eden nedenlerle sona ermesidir. Bunlara örnek verecek olursak örneğin evlilik sebebiyle iş akdinin sona ermesi, personelin 4857 sayılı kanun kapsamında 17-18. madde ile iş akdinin fesh edilmesi, yaş haddinden emeklilik sebebiyle ve ek olarak Emekli olmadan, sadece gerekli prim gününü dolduran ve sigortalılık süresi belli bir yılı tamamlamış kişilere de kıdem tazminatı hakkı tanınmıştır.

Bu hakkı elde etmek için gerekli şartlar kişilerin ilk sigortalı oldukları tarihe göre değişiklik gösterir. Genellikle “15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günü” şeklinde duyduğumuz bu hak aslında birçok kişinin sandığı gibi herkes için geçerli bir şart değil.8 Eylül 1999 tarihinden önce ilk defa sigortalılığı başlamış ve bu tarihten önce 18 yaşını doldurmuş olan kişiler 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısını tamamladıklarında sigortadan yazı alarak iş akdini feshedip kıdem tazminatı alabilirler.

Kıdem Tazminatı Hak Kazanma, Kıdem Tazminatı nasıl hesaplanır?

Tazminat hesaplaması giydirilmiş ücret üzerinden yapılmalıdır. Personelin çalıştığı en son aydaki brüt ücreti üzeri ve ek olarak düzenli ödenen ayni yardımlarda bu hesaplamada dikkate alınmalıdır. Peki düzenli ödemeler olarak belirttiğimiz kavramlar neler derseniz, yol yardımı bir düzenli ödemedir, yemek yardımı işveren tarafından yapılan sağlık + hayat veya bes ödemeleri tazminat hesaplamasında dikkate alınmalıdır. Ancak düzenli olmayan ödemeler tazminata konu edilmemelidir, örneğin personelinize sadece bir ay özelinde ek ödeme verdiniz, bu tutarı tazminat hesaplamasında dikkate almamanız gerekir. Burada ek bir parantez açmak isterim, aynı işverenin farklı işyerlerinde çalışanlar için ilk işe giriş tarihi aynı işverene bağlı toplam süreler olarak değerlendirilerek kıdem tazminatı hesaplanmalıdır.

    Nasıl Yardımcı Olabiliriz?